Kalendarz akademicki

Ostatnia aktualizacja 25.07.2018

Pozornie nieskomplikowany i niczym nie różniący się od kalendarza ściennego. A jednak! W zwykłym kalendarzu nikomu nie potrzebna jest wiedza o tygodniu parzystym i nieparzystym, w zwykłym kalendarzu nie doświadczymy również magicznej zamiany dni miejscami, kiedy to piątek staje się wtorkiem, a środa poniedziałkiem. Jak więc czytać kalendarz akademicki?

Wolne?

Większość z was bez wątpienia stwierdzi, że najważniejszą rzeczą w kalendarzu są dni wolne. Kiedy usłyszymy więc o dniu rektorskim lub dziekańskim możemu zacząć się cieszyć.

  • Dzień rektorski - dzień wolny od zajęć na całej uczelni.
  • Dzień dziekański - dzień wolny od zajęć, ale na danym wydziale (dotyczy więc tylko zajęć wydziałowych z wyłączeniem zajęć ogólnouczelnianych jak języki lub zajęcia sportowe).
  • Godziny rektorskie i dziekańskie - oznacza również wolne, ale tylko w wyznaczonych godzinach na uczelni lub wydziale.

O rektorskich i dziekańskich dowiemy się mimowolnie, gdy każdy student będzie z podekscytowaniem puszczał wiadomość w świat. Dla pewności jednak warto zweryfikować takie rewelacje, a najprościej jest to zrobić na Facebooku Politechniki Wrocławskiej bądź zerknąć na fanpage naszego wydziału.

Jaki dziś tydzień?

Na Politechnice rozróżniamy dwa typy tygodni parzyste(TP/P) i nieparzyste(TN/N) chociaż na niektórych wydziałach (w tym na naszym) pojawia się też tydzień mieszany. Z pierwszym i drugim typem mamy do czynienia co tydzień na zmianę, aczkolwiek trafiają się sytuację, gdy pewne dni są innymi dniami (o czym dalej) co zakłóca ten ład. Tydzień mieszany jest to pierwszy tydzień w semestrze, w którym chodzimy zarówno na zajęcia z TN jak i z TP, jednak z tą zmianą, że chodzimy tylko na połowę zajęć. Na kursy z tygodnia nieparzystego pierwszą godzinę, a na zajęcia z parzystego drugą godzinę (informację o tym znajdziecie w prawym dolnym rogu pdfa z siatką zajęć). Taki stan rzeczy będzie miał wpływ na wasz rytm studiowania o ile w waszym planie figurują zajęcia odbywające się właśnie w TP lub TN.

To jaki jest dzisiaj tydzień możemy sprawdzić na różne sposoby:

  • JSOS -> Zajęcia -> Tygodnie – bieżący plan zajęć, na które powinniście się udać w danym tygodniu (z uwzględnieniem wszystkich odstępstw od normy),
  • kalendarz akademicki – zawiera informacje na temat typu tygodnia oraz odgórnych zmian dni,
  • ulubiona apka kalendarzowa – do której można zaimportować swój plan, więcej informacji tutaj
  • jakitydzien.pl – minimalistyczny sposób online :)
  • zaufać swojej pamięci, czyli jeżeli tamten tydzień był parzysty to ten będzie nieparzysty
  • zaufać koledze, czyli jeżeli kolega ma tydzień parzysty to Ty prawdopodobnie też

Kalendarz PWr

Politechnika nie rozpieszcza, a na pewno nie ułatwia życia, gdy nagle okazuje się, że środa w tygodniu nieparzystym według PWr jest poniedziałkiem z tygodnia parzystego. Oczywiście taki stan rzeczy spowodowany jest próbą zbalansowania ilości zajęć, które tracimy przez różnego rodzaju święta i wolne dni. Na szczęście łatwo możemy sprawdzić jakie dni zostały nam podmienione, w tym celu wystarczy wejść na stronę Politechniki i wybrać zakładkę Studenci, gdzie znajduje się odnośnik do Kalendarza akademickiego.

Kalendarz akademicki
Kalendarz akademicki na semestr zimowy 2018/2019

Można zauważyć, że kalendarz jest podzielony semestrami. Rzecz całkiem naturalna bowiem dla studentów semestr jest tak naprawdę jak rok dla niższych poziomów kształcenia. Analogicznie to co kiedyś nazywaliście semestrem teraz uwidacznia się pod koniec listopada za sprawą sporej ilości kolokwiów. Jest to pierwszy ważny okres, który znacząco może liczyć się do oceny z kursu. Drugiego nasilenia kolokwialnego możecie spodziewać się w styczniu, a chwilę po nim czekać będzie na was ta okryta złą sławą sesja. Jest to czas, w którym student w końcu zaczyna się uczyć (trzeba kiedyś nadrobić zaległości z całego semestru) i mimo że wielu ludzi uważa sesje za koszmar to jeżeli tylko pozdajecie większość rzeczy w pierwszym terminie będziecie mogli się cieszyć dłużej przerwą międzysemestralną. A po przerwie? Nadchodzi kolejny semestr i tak w kółko przez 3, 4, a czasem i 10 lat :D