Strona archiwalna. Strona nie będzie aktualizowana po zakończeniu roku akademickiego 2020/2021.

Kalendarz akademicki

Ostatnia aktualizacja 3.10.2020

Pozornie nieskomplikowany i niczym nie różniący się od kalendarza ściennego. A jednak! W zwykłym kalendarzu nikomu nie potrzebna jest wiedza o tygodniu parzystym i nieparzystym, w zwykłym kalendarzu nie doświadczymy również magicznej zamiany dni miejscami, kiedy to piątek staje się wtorkiem, a środa poniedziałkiem. Jak więc czytać kalendarz akademicki?

Rozpoczęcie semestru

W tym roku akademickim rozpoczęcie dla studentów pierwszego roku wypada 9 października. Jest to o tydzień później niż u studentów wyższych roczników. Podyktowane jest to przesunięciem matur, a co za tym idzie rekrutacji na studia. Rozpoczęcie tydzień później nie oznacza zakończenia semestru tydzień później. Pierwszy semestr będzie trwać 14 tygodni zamiast 15 tygodni, jak jest w przypadku wyższych semestrów.

Hybrydowy tryb nauczania

Nowość na Politechnice, za którą możemy podziękować wirusowi oraz nowym władzom uczelni. Dotyczy tylko studentów pierwszego roku. Reszta studentów zajęcia ma tylko w formie zdalnej.

Tryb hybrydowy to tryb gdzie część zajęć jest prowadzonych stacjonarnie na uczelni, a część zdalnie. Zdalnie prowadzone są wszystkie wykłady. Stacjonarnie mogą odbywać się laboratoria, seminaria, projekty oraz ćwiczenia, ale można się spotkać też tylko z wersją zdalną. Nie oznacza to jednak zajęć stacjonarnych co tydzień. Zajęcia stacjonarne są na przemian ze zdalnymi. Inaczej mówiąc w jednym tygodniu mamy stacjonarnie, w kolejnym zdalnie i tak na przemian. Poza tym uważajcie na zmiany dni tygodnia, bo czasami czwartek może stać się poniedziałkiem (więcej o tym poniżej). Dla pewności najlepiej korzystać ze strony JSOS -> Zajęcia -> Tygodnie (często strona leży), gdzie upewnicie się jakie macie dokładnie zajęcia w wybranym dniu oraz czy są to zajęcia stacjonarne czy zdalne.

Ważnym elementem zajęć stacjonarnych jest ich ustawienie tylko w jednym dniu tygodnia, np. tylko w środy. Oznacza to, że tylko raz na dwa tygodnie będzie musieli zawitać na uczelnię. Przez cały dzień będziecie mieli zajęcia stacjonarnie, a następna taka przyjemność czeka was dwa tygodnie później. W przypadku jak przeglądasz swój plan i układ zajęć stacjonarnych nie odpowiada opisowi powyżej, zgłoś to Samorządowi Studenckiem przez fanpage @naizecie.

Wolne?

Większość z was bez wątpienia stwierdzi, że najważniejszą rzeczą w kalendarzu są dni wolne. Kiedy usłyszymy więc o dniu rektorskim lub dziekańskim możemu zacząć się cieszyć.

  • Dzień rektorski - dzień wolny od zajęć na całej uczelni.
  • Dzień dziekański - dzień wolny od zajęć, ale na danym wydziale (dotyczy więc tylko zajęć wydziałowych z wyłączeniem zajęć ogólnouczelnianych jak języki lub zajęcia sportowe).
  • Godziny rektorskie i dziekańskie - oznacza również wolne, ale tylko w wyznaczonych godzinach na uczelni lub wydziale.

O rektorskich i dziekańskich dowiemy się mimowolnie, gdy każdy student będzie z podekscytowaniem puszczał wiadomość w świat. Dla pewności jednak warto zweryfikować takie rewelacje, a najprościej jest to zrobić na Facebooku Politechniki Wrocławskiej bądź zerknąć na fanpage naszego wydziału.

Jaki dziś tydzień?

Na Politechnice rozróżniamy dwa typy tygodni parzyste(TP/P) i nieparzyste(TN/N) chociaż na niektórych wydziałach (w tym na naszym) pojawia się też tydzień mieszany. Z pierwszym i drugim typem mamy do czynienia co tydzień na zmianę, aczkolwiek trafiają się sytuację, gdy pewne dni są innymi dniami (o czym dalej) co zakłóca ten ład. Tydzień mieszany jest to tydzień w semestrze, w którym chodzimy zarówno na zajęcia z TN jak i z TP, jednak z tą zmianą, że chodzimy tylko na połowę zajęć. Na kursy z tygodnia nieparzystego pierwszą godzinę, a na zajęcia z parzystego drugą godzinę (informację o tym znajdziecie w prawym dolnym rogu pdfa z siatką zajęć). Taki stan rzeczy będzie miał wpływ na wasz rytm studiowania o ile w waszym planie figurują zajęcia odbywające się właśnie w TP lub TN.

Tydzień mieszany dotyczy to tylko przypadku kiedy nasz semestr trwa 15 tygodni. Studentów rozpoczynających swoją historię z politechniką semestr mieszany nie dotyczy ze względu na 14 tygodniowy pierwszy semestr.

To jaki jest dzisiaj tydzień możemy sprawdzić na różne sposoby:

  • JSOS-> Zajęcia -> Tygodnie – bieżący plan zajęć, na które powinniście się udać w danym tygodniu (z uwzględnieniem wszystkich odstępstw od normy),
  • kalendarz akademicki– zawiera informacje na temat typu tygodnia oraz odgórnych zmian dni,
  • ulubiona apka kalendarzowa – do której można zaimportować swój plan, więcej informacjitutaj
  • jakitydzien.pl– minimalistyczny sposób online :)
  • zaufać swojej pamięci, czyli jeżeli tamten tydzień był parzysty to ten będzie nieparzysty
  • zaufać koledze, czyli jeżeli kolega ma tydzień parzysty to Ty prawdopodobnie też

Kalendarz PWr

Politechnika nie rozpieszcza, a na pewno nie ułatwia życia, gdy nagle okazuje się, że środa w tygodniu nieparzystym według PWr jest poniedziałkiem z tygodnia parzystego. Oczywiście taki stan rzeczy spowodowany jest próbą zbalansowania ilości zajęć, które tracimy przez różnego rodzaju święta i wolne dni. Na szczęście łatwo możemy sprawdzić jakie dni zostały nam podmienione, w tym celu wystarczy wejść na stronę Politechniki i wybrać zakładkę Studenci, gdzie znajduje się odnośnik do Kalendarza akademickiego.

Kalendarz akademicki
Kalendarz akademicki na semestr zimowy 2020/2021

Można zauważyć, że kalendarz jest podzielony semestrami. Rzecz całkiem naturalna bowiem dla studentów semestr jest tak naprawdę jak rok dla niższych poziomów kształcenia. Analogicznie to co kiedyś nazywaliście semestrem teraz uwidacznia się pod koniec listopada za sprawą sporej ilości kolokwiów. Jest to pierwszy ważny okres, który znacząco może liczyć się do oceny z kursu. Drugiego nasilenia kolokwialnego możecie spodziewać się w styczniu, a chwilę po nim czekać będzie na was ta okryta złą sławą sesja. Jest to czas, w którym student w końcu zaczyna się uczyć (trzeba kiedyś nadrobić zaległości z całego semestru) i mimo że wielu ludzi uważa sesje za koszmar to jeżeli tylko pozdajecie większość rzeczy w pierwszym terminie będziecie mogli się cieszyć dłużej przerwą międzysemestralną. A po przerwie? Nadchodzi kolejny semestr i tak w kółko przez 3, 4, a czasem i 10 lat :D