Zajęcia i konsultacje
Ostatnia aktualizacja 10.10.2020
No dobra. Wszystko już jest… rekrutacja minęła, zapisy załatwione, papiery wszystkie są, to pora teraz na najlepsze. Pora na zajęcia!
Zajęcia
Jest to najlepszy czas na Politechnice. Wiedzy, jaką można wynieść z zajęć, nie da się zmierzyć żadną miarą. Trzeba jednak też się do tego przyłożyć. To co wyniesiecie z zajęć zależy tylko od was. Nie zawsze zajęcia będą wartościowe, ale i tak możecie starać się nauczyć czegoś czego prowadzący nawet sam nie potrafi przekazać. Podczas zajęć oczywiście obowiązują pewne zasady, których powinno się przestrzegać, by zajęcia była jak najprzyjemniejsze i pożyteczne.
Przede wszystkim:
- Nie przeszkadzamy na zajęciach
Na zajęciach stacjonarnych czasem ciężko się powstrzymać – bo to nudne zajęcia, to trzeba opowiedzieć historię z serii „poszedłem na jedno piwo”, ale jeśli zajęcia nie są obowiązkowe, to nie zjawiajcie się tylko po to, by przeszkadzać innym. Jeśli jednak są obowiązkowe to lepiej jednak zachować ciszę, dzięki niej nie ściągniecie gniewu prowadzącego na całą grupę :D Podczas zajęć zdalnych jest prościej. Wyciszamy mikrofon, nie robimy spamu na grupowej konwersacji, gotowe.
- Nie spóźniamy się
To czy za spóźnianie są jakieś konsekwencje zależy od prowadzącego. Jeden nie zrobi nic, drugi weźmie do zadanka, a trzeci nawet może poprosić o opuszczenie zajęć. Podczas zajęć zdalnych spóźnianie może nam ujść na sucho. Nikt przecież nie śledzi ciągle listy osób na Zoomie, a wejść do sali niezauważonym to większe wyzwanie. Najlepiej jednak się nie spóźniać. Zazwyczaj na początku zajęć mogą pojawić się jakieś informacje organizacyjne od prowadzącego, a ich przegapienie może zaszkodzić tylko wam, nie prowadzącemu 😉
- Połącz się chwilę wcześniej
Znajdź link do zajęć na mailu lub Edukacji.CL przed zajęciami i połącz się wcześniej. Do czasu rozpoczęcia zajęć możemy być nieaktywni, ale już przygotowani. Rzeczy martwe zawsze sprawiają problem jak walczymy z czasem. Kiedy będziemy próbować się połączyć w minucie rozpoczęcia zajęć możemy się spotkać z jakimś problemem dotyczącym internetu, aplikacji czy po prostu pojawi nam się klasyka w stylu zaplanowanej aktualizacji systemu...
- Studencki kwadrans
Jest to niepisana zasada na studiach. Jeżeli prowadzący się spóźnia 15 minut to z dużym prawdopodobieństwem nie pojawi się na zajęciach, a nawet jeśli to nie zastanie studentów. W przypadku zajęć stacjonarnych częstą praktyką jest sporządzanie listy obecności i wsunięcie jej pod drzwi, żeby prowadzący mimo wszystko wiedział, że dzielnie przyszliście na zajęcia. Natomiast w ten sposób wsypujecie kolegów i koleżanki, którzy nie zjawili się na zajęciach, dlatego czasem warto się zastanowić czy w ogóle taką listę sporządzać. Dla zajęć zdalnych trudno coś takiego przygotować, a napisanie maila z listą osób to nie to samo. Przecież własnoręczny podpis to świętość, a mailowa deklaracja to na pewno nie.
Rodzaje zajęć
- Wykłady – na pierwszym roku obowiązkowe, ale wszystko zależy od prowadzącego. Zdobywacie tam wiedzę teoretyczną.
- Ćwiczenia – zajęcia podobne do tych w szkole. Minejsza grupa studentów, zeszyt i zadanka do rozwiązania. Obecność na ćwiczeniach zazwyczaj jest obowiązkowa.
- Laboratorium – wiedza wykorzystywana jest w bardziej praktyczny sposób, z wykorzystaniem komputerów, specjalistycznych sprzętów, maszyn, czy innych urządzeń. Na zajęciach zdalnych więcej symulatorów, zamiast fizycznych urządzeń. Tutaj również obecność zazwyczaj obowiązkowa.
- Seminarium – zajęcia, które mają dość specyficzną formę. Studenci przygotowują prezentacje na dany temat, a po jej zaprezentowaniu rozpoczyna się dyskusja.
- Projekt – jak sama nazwa wskazuje tworzymy jakiś projekt. Jest on na tyle duży, że rozwijamy go przez cały semestr, co jakiś czas dzieląc się z prowadzącym postępami.
Jak zdać?
Trzeba się przede wszystkim uczyć. Najlepiej z zajęć na zajęcia (chociaż są i tacy, którzy na naukę poświęcają noc przed egzaminem). Formy zdawania są różne.
- Na laboratoriach zapewne dostawać ocene będziecie za każde zajęcia,
- na ćwiczeniach oprócz kartkówek zazwyczaj pisze się dwa kolokwia (w środku i na końcu semestru) i głównie na ich podstawie wystawiana jest ocena.
- Większość wykładów kończy się egzaminem w trakcie sesji (niektóre "tylko" kolokwium), aczkolwiek część prowadzących pozwala na przepisanie oceny z ćwiczeń lub robi tzw. zerówkę, która pozwala na niepisanie egzaminu.
Trzeba pamiętać, że to prowadzący ustala w jaki sposób zaliczycie jego kurs dlatego warto przysłuchać się zasadą zaliczenia na pierwszych zajęciach. Czasem informacje na ten temat znajdziecie również na stronach prowadzących.
Konsultacje
Jeśli chodzi o kwestię konsultacji to są one przede wszystkim dla Was. Każdy z prowadzących ma własne terminy, miejsca (zdalna platforma) i preferencje. Termin i miejsce konsultacji prowadzący podają zazwyczaj na pierwszych zajęciach, później możecie znaleźć je na stronach prowadzących lub stronie wydziału (Pracownicy -> Terminarz konsultacji), a jeżeli nie znajdziecie takiej informacji to wystarczy się spytać na zajęciach.
Co na nich załatwiamy?
To, na co prowadzący pozwoli. Przede wszystkim konsultacje służą do obejrzenia świeżo sprawdzonych prac, dopytaniu się czegoś związanego z zajęciami, pomocy w wyjaśnieniu zagadnienia, bądź poprawieniu jakichś testów i kartkówek. Podkreślam, że konsultacje to bardzo indywidualna sprawa i każdy z prowadzących ma inne podejście do tego. Wielu prosi, by w razie chęci skorzystania z konsultacji, uprzednio poinformować o tym drogą mailową, żebyście na pewno ich zastali.