Oprogramowanie dla studentów

Ostatnia aktualizacja 29.10.2017

Windows 10 Pro - 1200 zł, Office 365 - 350zł/rok, IntelliJ IDEA Ultimate - 2000 zł/rok, GitHub Developer - 25zł/miesiąc. Brawo! Jesteście studentami i teraz to wszystko możecie mieć za darmo. Spora część firm technologicznych udostępnia bowiem studentom bezpłatnie profesjonalne oprogramowanie do "nauki". Wiele z takich programów można zdobyć okazując dowód bycia studentem (mail/legitymacja). Inne, jak chociażby Windows i Office, możecie otrzymać dzięki studiowaniu na Politechnice Wrocławskiej, która posiada stosowną umowę z Microsoftem.

Oprogramowanie od Microsoft

W ramach Microsoft Imagine (dawniej Microsoft DreamSpark) studenci naszego wydziału mają dostęp do szerokiej bazy produktów tej firmy takich jak systemy operacyjne z rodziny Windows, Visual Studio czy pakiet Office. Wszystkie dostępne produkty można sprawdzić pod tym linkiem.

Jak uzyskać dostęp?

W zasadzie to nie trzeba robić nic. W pierwszych tygodniach października każdy na swoją pocztę studencką powinien dostać mail z linkiem, który pozwoli ustawić hasło dla naszego konta. Loginem z automatu będzie studencki adres e-mail. Po zalogowaniu będziecie mieli możliwość "kupienia" za darmo poszczególnych programów, do których otrzymacie kody aktywacyjne oraz obrazy iso. Tak zakupione produkty wędrują do zakładki na waszym koncie, dzięki czemu macie do nich stały dostęp.

Warto wspomnieć jednak, że o ile do zakupionych produktów macie dostęp zawsze, o tyle kupowanie produktów jest możliwe tylko w okresie, w którym konto jest aktywne. Konto ma taki status od pierwszego uruchomienia do stycznia, później, aby dostać programy, których jeszczenie mamy, musimy napisać do administratora o ponowną aktywację. Obecnie zajmuje się tym Urszula Laskowska, e-mail: urszula.laskowska@pwr.edu.pl.

Pakiet Office365

Pakiet ten jest dostępny bezpłatnie dla każdego studenta PWr na maksymalnie 5 urządzeniach (tj. PC, Mac, iOS oraz Android). Login oraz tymczasowe hasło do usługi otrzymacie na maila studenckiego. Zalogowanie się na stronie portal.office.com umożliwia instalację aplikacji pakietu Office 365 na komputery PC lub MAC oraz na urządzeniach mobilnych wyposażonych w systemy iOS oraz Android. Oprogramowanie na urządzenia mobilne musi zostać pobrane ze sklepu AppStore/GooglePlay w wersji próbnej (bezpłatnej), a następnie aktywowane za pomocą własnego loginu oraz hasła.

Oprogramowanie JetBrains

Firma JetBrains pozwala studentom za darmo używać ich oprogramowania w wersji Ultimate. Posiadają oni IDE do większości popularnych języków programowania. Warto więc zastąpić forsowanego przez prowadzących blueJ profesjonalnym IntelliJ.

Uzyskanie bezpłatnego dostępu do oprogramowania JetBrains jest bardzo proste. Wymagane jest jedynie posiadanie maila studenckiego (istnieje też możliwość przesłania skanu legitymacji).

Procedura rejestracji konta studenckiego:

 • Wejście na stronę JetBrains.
 • Zarejestrowanie się z wykorzystaniem maila studenckiego.
 • Aktywowanie konta z wiadomości email, którą otrzymamy po zarejestrowaniu się.
 • Po aktywowaniu konta można już bezpłatnie korzystać z oprogramowania firmy JetBrains.

GitHub Student Developer Pack

Również GitHub wychodzi w stronę studentów z ciekawą ofertą. Z ich Student Developer Packiem otrzymacie dostęp do szeregu ciekawych, płatnych usług za darmo. Głównym profitem jest możliwość tworzenia prywatnych repozytoriów na GitHubie przez cały okres bycia osobą uczącą się. Dodatkowo dostaniecie domene .me oraz certyfikat ssl za darmo na rok oraz inne czasowe benefity jak dostępy do chmur i hostingów czy kursów programowania.

Uzyskanie dostępu jest równie proste co w przypadku JetBrains. Wystarczy przy użyciu tej strony wysłać zgłoszenie używając maila studenckiego.

DataCamp

Platforma e-learnigowa DataCamp oferuje kursy z języków programowania R oraz Python, w szczególności dotyczących analizy danych. Dzięki współpracy z naszym Wydziałem możesz otrzymać bezpłatny dostęp do treści premium przyznawany na pół roku. Standardowo po zarejestrowaniu się masz dostęp do darmowej zawartości platformy. Rejestracja: datacamp.com

Jak zdobyć dostęp premium?

 • jeżeli uczestniczysz w zajęciach prowadzonych przez dr inż. Pawła Stelmacha możesz poprosić o zapisanie do istniejącej grupy,
 • jeżeli nie masz zajęć z tym prowadzącym, zbierz proponowaną grupę osób również zainteresowanych nauką przez DataCamp i poproś o stworzenie nowej grupy.
 • Jeżeli wiesz, że Twój prowadzący byłby zainteresowany wprowadzeniem platformy dla swoich grup, poproś go o kontakt z dr inż. Pawłem Stelmachem.
  Skontaktuj się - dr inż. Paweł Stelmach pawel.stelmach@pwr.edu.pl.

  Inne zniżki

  Pamiętajcie, że jako studenci macie dostęp do różnego rodzaju zniżek i udogodnień na oprogramowanie (i nie tylko), z których warto korzystać.