Strona archiwalna. Strona nie będzie aktualizowana po zakończeniu roku akademickiego 2020/2021.

Oprogramowanie dla studentów

Ostatnia aktualizacja 25.08.2020

Windows 10 Pro - 1200 zł, Office 365 - 350zł/rok, IntelliJ IDEA Ultimate - 2000 zł/rok. Brawo! Jesteście studentami i teraz to wszystko możecie mieć za darmo. Spora część firm technologicznych udostępnia bowiem studentom bezpłatnie profesjonalne oprogramowanie do "nauki". Wiele z takich programów można zdobyć okazując dowód bycia studentem (mail/legitymacja). Inne, jak chociażby Windows i Office, możecie otrzymać dzięki studiowaniu na Politechnice Wrocławskiej, która posiada stosowną umowę z Microsoftem.

Oprogramowanie od Microsoft

W ramach współpracy naszej uczelni z firmą Microsoft studenci naszego wydziału mają dostęp do szerokiej bazy produktów tej firmy takich jak systemy operacyjne z rodziny Windows, Visual Studio czy pakiet Office. Wszystkie dostępne produkty można sprawdzić pod tym linkiem.

Jak uzyskać dostęp?

W zasadzie to nie trzeba robić nic. W pierwszych tygodniach października każdy na swoją pocztę studencką powinien dostać mail z linkiem, który pozwoli ustawić hasło dla naszego konta. Loginem z automatu będzie studencki adres e-mail. Po zalogowaniu będziecie mieli możliwość "kupienia" za darmo poszczególnych programów, do których otrzymacie kody aktywacyjne oraz obrazy iso. Tak zakupione produkty wędrują do zakładki na waszym koncie, dzięki czemu macie do nich stały dostęp.

Warto wspomnieć jednak, że o ile do zakupionych produktów macie dostęp zawsze, o tyle kupowanie produktów jest możliwe tylko w okresie, w którym konto jest aktywne. Konto ma taki status od pierwszego uruchomienia do stycznia, później, aby dostać programy, których jeszczenie mamy, musimy napisać do administratora o ponowną aktywację. Obecnie na naszym wydziale W8 zajmuje się tym Urszula Laskowska, e-mail: urszula.laskowska@pwr.edu.pl.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydziału pod linkiem https://wiz.pwr.edu.pl/studenci/oprogramowanie-do-pobrania

Pakiet Office365

Pakiet ten jest dostępny bezpłatnie dla każdego studenta PWr na maksymalnie 5 urządzeniach (tj. PC, Mac, iOS oraz Android). Login oraz tymczasowe hasło do usługi otrzymacie na maila studenckiego. Zalogowanie się na stronie portal.office.com umożliwia instalację aplikacji pakietu Office 365 na komputery PC lub MAC oraz na urządzeniach mobilnych wyposażonych w systemy iOS oraz Android. Oprogramowanie na urządzenia mobilne musi zostać pobrane ze sklepu AppStore/GooglePlay w wersji próbnej (bezpłatnej), a następnie aktywowane za pomocą własnego loginu oraz hasła.

W przypadku pytań lub problemów związanych z pakietem zalecany jest kontakt mailowy office365@pwr.edu.pl.

Oprogramowanie JetBrains

Firma JetBrains pozwala studentom za darmo używać ich oprogramowania w wersji Ultimate. Posiadają oni IDE do większości popularnych języków programowania. Warto więc zastąpić forsowanego przez prowadzących blueJ profesjonalnym IntelliJ.

Uzyskanie bezpłatnego dostępu do oprogramowania JetBrains jest bardzo proste. Wymagane jest jedynie posiadanie maila studenckiego (istnieje też możliwość przesłania skanu legitymacji).

Procedura rejestracji konta studenckiego:

  • Wejście na stronę JetBrains.
  • Zarejestrowanie się z wykorzystaniem maila studenckiego.
  • Aktywowanie konta z wiadomości email, którą otrzymamy po zarejestrowaniu się.
  • Po aktywowaniu konta można już bezpłatnie korzystać z oprogramowania firmy JetBrains.

GitHub Student Developer Pack

Również GitHub wychodzi w stronę studentów z ciekawą ofertą. Z ich Student Developer Packiem otrzymacie dostęp do szeregu ciekawych, płatnych usług za darmo. Z popularnych technologii znajdziecie darmowe minuty na Azure czy Heroku, wiele rozwiązań bazodanowych, zwiększone limity w popularnych API i wiele, wiele więcej.

Uzyskanie dostępu jest równie proste co w przypadku JetBrains. Wystarczy przy użyciu tej strony wysłać zgłoszenie używając maila studenckiego.

Inne zniżki

Pamiętajcie, że jako studenci macie dostęp do różnego rodzaju zniżek i udogodnień na oprogramowanie (i nie tylko), z których warto korzystać.