Strona archiwalna. Strona nie będzie aktualizowana po zakończeniu roku akademickiego 2020/2021.

Pierwszy dzień na PWr

Ostatnia aktualizacja 4.10.2020

Dzień dobry, wybiła 7:30! Poniedziałek, 2 października, zapraszamy na Politechnikę Wrocławską! A nie, moment! Studenci pierwszego roku mają jeszcze tydzień wolnego 🙄

Dodatkowy tydzień wolnego

Z powodu przesunięcia matur, a co za tym idzie rekrutacji pierwszy rok rozpoczyna się tydzień później. Nie oznacza on, że nic w tym czasie nie będziecie robić. 6 lub 8 października odbędziecie wizytę na uczelni w celu dokonania kilku indywidualnych formalności. Za to 7 października możecie wziąć udział w dniach wstępnych, które będą odbywać się zdalnie na platformie Zoom. O innych modyfikacjach kalendarza akademickiego dowiecie się z poradnika kalendarz akademicki.

Prawdziwy pierwszy dzień na politechnice

Nie będziemy tutaj opowiadać o tym jak wstać rano z łóżka i zjeść pożywne śniadanie. Zdradzimy Wam najważniejsze wskazówki jak dobrze rozpocząć Twój cały 3, 4 lub nawet 10-cio letni okres studiowania.

  1. Sprawdź jaki jest tydzień. A najlepiej w ogóle dzień tygodnia. Dlaczego i jak to zrobić? Sprawdź w poradniku o kalendarzu.
  2. W przypadku zajęć stacjonarnych wyrusz wcześniej z domu z dwóch powodów:
    • Wrocław to spore miasto, pełno ludzi studiujących i pracujących. Zaplanowanie podróży „ostatnim możliwym tramwajem” może okazać się zgubne – korki, wypadki a i często do tramwaju po prostu się nie zmieścisz lub uświadczysz tzw. „podróży na glonojada”.
    • Halo! To przecież kampus PWr! Na zdjęciach i w realu wygląda przecudownie, jednak mnogość budynków i układów sal w środku jest czasami porażająca nawet dla zaawansowanego studenta! Czy na pewno sala 101 to pierwsza sala na pierwszym piętrze? Czy przypadkiem do budynku C-3 nie wchodzi się przez budynek C-1? Do tego wyzwaniem jest przejście całego kampusu w mniej niż 10 minut 🏃‍
  3. Kwadrans akademicki – cudowny zwyczaj, jednak tylko zwyczaj. Nie wszyscy prowadzący tolerują spóźnianie się, a na pierwsze zajęcia to po prostu nie wypada. Może zdarzyć się tak, że nawet minutę po czasie na zajęcia nie dołączysz, lub opuścisz zajęcia szybciej niż Usain Bolt przebiegł okrążenie na Olimpiadzie.
  4. Pozytywne nastawienie i schludny ubiór – i nie mówimy tutaj o ubrania prosto od Prady oraz uśmiechu a’la porażenie prądem. Pamiętaj, że tego dnia poznasz dziesiątki nowych znajomych, to z nimi będziesz się widzieć dzień w dzień, siedzieć razem w ławkach, wymieniać notatkami czy wspólnie przeżywać jak wam poszło kolokwium. Schludny, czysty ubiór i pozytywne nastawienie na pewno pomoże Ci wywrzeć dobre pierwsze wrażenie.
  5. Nienaganny ubiór oraz dobre miejsce przyda się również podczas zajęć zdalnych, jeżeli będziesz tylko korzystać z kamerki. Lepiej podczas zajęć nie pokazać się w piżamie będąc w łóżku 😅 Oczywiście nie ma to znaczenia jak nie będziecie korzystać z kamerki.
  6. Pierwsze zajęcia – notatki obowiązkowe! Choć pierwsze zajęcia mogą wydawać się nudne – omawiane będą kwestie bhp, zasady oceniania, itp., KONIECZNIE ZRÓB Z TEGO NOTATKI! Tego dnia dowiesz się jakie będą konsekwencje nieobecności na zajęciach, czy będzie jedno kolokwium, dwa czy może tylko egzamin i na jakich zasadach odbędzie się ostateczne zaliczenie kursu. Jeżeli w ciągu semestru zajdą zmiany w kwestii zaliczenia, możecie śmiało zgłosić to nam – Samorządowi lub bezpośrednio do Władz Wydziału. Pomożemy!
  7. Pamiętaj, prowadzący kursy na uczelni to naprawdę poważne, niezwykle mądre i warte szacunku osoby. Zawsze zwracaj się z uprzednim „Panie Profesorze / Panie Doktorze” i używaj ładnego języka. O naszym wewnętrznym „savoir vivre” przeczytasz w specjalnym poradniku.
  8. Powodzenia! Na pewno Ci się przyda nie tylko tego specjalnego dnia. 😊