Pierwszy dzień na PWr

Ostatnia aktualizacja 14.07.2019

Dzień dobry, wybiła 7:30! Poniedziałek, 1 października, zapraszamy na Politechnikę Wrocławską! A nie, moment! Dzisiaj jest dzień wyjątkowy, w kalendarzu tego nie rozpoznacie – DZIEŃ REKTORSKI! Dzisiejsze zajęcia są odwołane, jednak zapraszamy na uroczystą inaugurację roku akademickiego. 😊

Dzień rektorski, godziny dziekańskie a wolne w kalendarzu

Jak już mogliście dowiedzieć się z poradnika o kalendarzu akademickim, są tygodnie parzyste, nieparzyste, piątki, które stają się środami oraz dni rektorskie bądź dziekańskie.

Szybka przypominajka:

 • Dni rektorskie – z jakiegoś bardzo ważnego powodu dzień wolny od zajęć na całej uczelni (dotyczy wydziałów wrocławskich). Zazwyczaj zaskakuje znienacka, a informacja o tym bombarduje studentów – pojawia się na wszystkich możliwych fanpage’ach, grupach kierunkowych, a nawet ścianach i drzwiach na kampusie.
 • Godziny rektorskie – wolne od zajęć ale tylko w podanych godzinach.
 • Dni/godziny dziekańskie – wolne jednak nie na całej politechnice a wybranym wydziale. Uwaga! Nie dotyczy to zajęć ogólnouczelnianych jak np. języki czy zajęcia sportowe.
 • Dni wolne, te oficjalne, zaznaczone w kalendarzu – o nich wiemy jeszcze przed rozpoczęciem roku, możemy z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd do domu na święta lub kiedy nareszcie się wyśpimy.

Prawdziwy pierwszy dzień na politechnice

Nie będziemy tutaj opowiadać o tym jak wstać rano z łóżka i zjeść pożywne śniadanie. Zdradzimy Wam najważniejsze wskazówki jak dobrze rozpocząć Twój cały 3, 4 lub nawet 10-cio letni okres studiowania.

 1. Sprawdź jaki jest tydzień. A najlepiej w ogóle dzień tygodnia. Dlaczego i jak to zrobić? Sprawdź w poradniku o kalendarzu.
 2. Wyrusz wcześniej z domu z dwóch powodów:
  • Wrocław to spore miasto, pełno ludzi studiujących i pracujących. Zaplanowanie podróży „ostatnim możliwym tramwajem” może okazać się zgubne – korki, wypadki a i często do tramwaju po prostu się nie zmieścisz lub uświadczysz tzw. „podróży na glonojada”.
  • Halo! To przecież kampus PWr! Na zdjęciach i w realu wygląda przecudownie, jednak mnogość budynków i układów sal w środku jest czasami porażająca nawet dla zaawansowanego studenta! Czy na pewno sala 101 to pierwsza sala na pierwszym piętrze? Czy przypadkiem do budynku C-3 nie wchodzi się przez budynek C-1?
 3. Kwadrans akademicki – cudowny zwyczaj, jednak tylko zwyczaj. Nie wszyscy prowadzący tolerują spóźnianie się, a na pierwsze zajęcia to po prostu nie wypada. Może zdarzyć się tak, że nawet minutę po czasie do sali nie wejdziesz, lub wyjdziesz z niej szybciej niż Usain Bolt przebiegł okrążenie na Olimpiadzie. Chociaż bywa i tak, że niektórzy profesorowie „czają się tuż za rogiem” aby magicznie w ostatniej minucie, kiedy tylko już sporządzicie listę obecności i chcecie krótko mówiąc zwiać, pojawić się i jak gdyby nigdy nic rozpocząć zajęcia.
 4. Pozytywne nastawienie i schludny ubiór – i nie mówimy tutaj o ubrania prosto od Prady oraz uśmiechu a’la porażenie prądem. Pamiętaj, że tego dnia poznasz dziesiątki nowych znajomych, to z nimi będziesz się widzieć dzień w dzień, siedzieć razem w ławkach, wymieniać notatkami czy wspólnie przeżywać jak wam poszło kolokwium. Schludny, czysty ubiór i pozytywne nastawienie na pewno pomoże Ci wywrzeć dobre pierwsze wrażenie.
 5. Pierwsze zajęcia – notatki obowiązkowe! Choć pierwsze zajęcia mogą wydawać się nudne – omawiane będą kwestie bhp, zasady oceniania, itp., KONIECZNIE ZRÓB Z TEGO NOTATKI! Tego dnia dowiesz się jakie będą konsekwencje nieobecności na zajęciach, czy będzie jedno kolokwium, dwa czy może tylko egzamin i na jakich zasadach odbędzie się ostateczne zaliczenie kursu. Jeżeli w ciągu semestru zajdą zmiany w kwestii zaliczenia, możecie śmiało zgłosić to nam – Samorządowi lub bezpośrednio do Władz Wydziału. Pomożemy!
 6. Pamiętaj, prowadzący kursy na uczelni to naprawdę poważne, niezwykle mądre i warte szacunku osoby. Zawsze zwracaj się z uprzednim „Panie Profesorze / Panie Doktorze” i używaj ładnego języka. O naszym wewnętrznym „savoir vivre” przeczytasz w specjalnym poradniku.
 7. Powodzenia! Na pewno Ci się przyda nie tylko tego specjalnego dnia. 😊