Zajęcia i konsultacje

Ostatnia aktualizacja 03.10.2017

No dobra. Wszystko już jest… rekrutacja minęła, zapisy załatwione, papiery wszystkie są, to pora teraz na najlepsze. Pora na zajęcia!

Zajęcia

Jest to najlepszy czas na Politechnice. Wiedzy, jaką można wynieść z zajęć, nie da się zmierzyć żadną miarą. Trzeba jednak też się do tego przyłożyć. Obowiązują pewne zasady, których powinno się przestrzegać, by zajęcia była jak najprzyjemniejsze i można było z nich wynieść jak najwięcej.

Przede wszystkim:

 • Nie przeszkadzamy na zajęciach

  Prawda, czasem ciężko się powstrzymać – bo to nudne zajęcia, to trzeba opowiedzieć historię z serii „poszedłem na jedno piwo”, ale jeśli zajęcia nie są obowiązkowe, to nie zjawiajcie się tylko po to, by przeszkadzać innym. Jeśli jednak są obowiązkowe to lepiej jednak zachować ciszę, dzięki niej nie ściągniecie gniewu prowadzącego na całą grupę :D

 • Nie spóźniamy się

  To czy za spóźnianie są jakieś konsekwencje zależy od prowadzącego. Jeden nie zrobi nic, drugi weźmie do tablicy, a trzeci nawet nie wpuści na zajęcia. Jeżeli jednak już się spóźnisz najlepiej zająć jak najciszej swoje miejsce, tak żeby nie przeszakadzać w prowadzeniu zajęć.

 • Studencki kwadrans

  Jest to niepisana zasada na studiach. Jeżeli prowadzący się spóźnia 15 minut to z dużym prawdopodobieństwem nie pojawi się na zajęciach, a nawet jeśli to nie zastanie studentów. Częstą praktyką jest sporządzanie listy obecności i wsunięcie jej pod drzwi, żeby prowadzący mimo wszystko wiedział, że dzielnie przyszliście na zajęcia. Natomiast w ten sposób wsypujecie kolegów i koleżanki, którzy nie zjawili się na zajęciach, dlatego czasem warto się zastanowić czy w ogóle taką listę sporządzać.

Rodzaje zajęć

 • Wykłady – na pierwszym roku obowiązkowe, ale wszystko zależy od prowadzącego. Zdobywacie tam wiedzę teoretyczną.
 • Ćwiczenia – zajęcia podobne do tych w szkole. Ławka, zeszyt, tablica i zadania do rozwiązania. Można mieć 20% nieusprawiedliwionych obecności.
 • Laboratorium – wiedza wykorzystywana jest w bardziej praktyczny sposób, z wykorzystaniem komputerów, specjalistycznych sprzętów, maszyn, czy innych urządzeń. Tutaj również przysługuje 20% nieobecności.
 • Seminarium – zajęcia, które mają dość specyficzną formę. Studenci przygotowują prezentacje na dany temat, a po jej zaprezentowaniu rozpoczyna się dyskusja.
 • Projekt – jak sama nazwa wskazuje tworzymy jakiś projekt. Jest on na tyle duży, że rozwijamy go przez cały semestr, co jakiś czas dzieląc się z prowadzącym postępami.

Jak zdać?

Trzeba się przede wszystkim uczyć. Najlepiej z zajęć na zajęcia (chociaż są i tacy, którzy na naukę poświęcają noc przed egzaminem). Formy zdawania są różne.

 • Na laboratoriach zapewne dostawać ocene będziecie za każde zajęcia,
 • na ćwiczeniach oprócz kartkówek zazwyczaj pisze się dwa kolokwia (w środku i na końcu semestru) i głównie na ich podstawie wystawiana jest ocena.
 • Większość wykładów kończy się egzaminem w trakcie sesji (niektóre "tylko" kolokwium), aczkolwiek część prowadzących pozwala na przepisanie oceny z ćwiczeń lub robi tzw. zerówkę, która pozwala na niepisanie egzaminu.

Trzeba pamiętać, że to prowadzący ustala w jaki sposób zaliczycie jego kurs dlatego warto przysłuchać się zasadą zaliczenia na pierwszych zajęciach. Czasem informacje na ten temat znajdziecie również na stronach prowadzących.

Konsultacje

Jeśli chodzi o kwestię konsultacji to są one przede wszystkim dla Was. Każdy z prowadzących ma własne terminy, miejsca i preferencje. Termin i miejsce konsultacji prowadzący podają zazwyczaj na pierwszych zajęciach, później możecie znaleźć je na stronach prowadzących lub stronie wydziału (Pracownicy -> Terminarz konsultacji), a jeżeli nie znajdziecie takiej informacji to wystarczy się spytać na zajęciach.

Co na nich załatwiamy?

To, na co prowadzący pozwoli. Przede wszystkim konsultacje służą do obejrzenia świeżo sprawdzonych prac, dopytaniu się czegoś związanego z zajęciami, pomocy w wyjaśnieniu zagadnienia, bądź poprawieniu jakichś testów i kartkówek. Podkreślam, że konsultacje to bardzo indywidualna sprawa i każdy z prowadzących ma inne podejście do tego. Wielu prosi, by w razie chęci skorzystania z konsultacji, uprzednio poinformować o tym drogą mailową, żebyście na pewno ich zastali.